aile ve evlatlar

2013-01-21 03:00:00
aile ve evlatlar |  görsel 1

AİLEMİZ VE BİZ

 

Ailemiz anne, baba ve çocuklar ile ebe beyinlerden oluşur. Ailemiz bizlere Allah’ın lütfüdür. Bizim mülkümüz değil bize emanettir. Ancak bizim olmadığı halde bizim en değerli varlığımızdır. Bir yandan neslimizin devamı, biryandan bizi hayata bağlayan güzellik ve meşgaledir. Ebe beyinler ise sayıp seveceğimiz, bize dua eden, bilgi ve tecrübelerinden yararlanacağımız değerli yakınlarımızdır.

 

Aile içinde sıkıntı ve külfetler, çatışmalar, anlaşmazlıklar olacaktır. Hem de bu durumlarla sıkça karşılaşacağız. Aile içinde en önemli silahımız sabır olmalıdır. Eğer sabredersek her açıdan karlı çıkacağız. Bir de sevgiyle yaklaşmak; diyalog yolunu yöntem olarak benimsemek gerekir.

 

Karı koca kavgaları, gelin kaynana kavgaları, kuşak çatışmaları, tamamen gereksiz muhataplıklardan ve hoşgörüsüzlükten ileri gelir. Aslında ne gelin kaynanayı değiştirebilir ne de kaynana gelini değiştirebilir; aslında değiştirmesi de gerekmez. Zamanında seçmiş, beğenmiş ve sevmiş alınmıştır. Artık o bizimdir; mesuliyeti de bizimdir. İşte bilinmesi gereken bütün mesele de budur. İkisi zaten ayrı bireyler ve ayrı kuşaklardır. Aynı düşünmeleri, aynı davranmaları beklenmemelidir; böyle bir beklenti içinde olmak abestir.

 

Bizimki şöyle de başkasının ki böyle değildir. Bazı şeyler cinslerin fıtratıyla ilgilidir. Kanıksanan değersizleşmemelidir. Aslında bizim olması; teklifsiz paylaşımlar demek istiyorum; en önemli özelliktir. Başkasından bekleneni bizim olan da verebilecektir. Tabi bir de inanç boyutu var ki olmuş olan doğrudur, olmuş olanda hayır vardır; olmuş olan kaderdir; kader olmuştur; onu keder haline getirmemeliyiz.

 

Kadın ezelde Âdemden bir cüz alınarak ama kopyalayarak, ama klonlayarak Allah’ın ilmiyle yaratılmıştır. Bunun nasıl olduğunu biz bilemeyiz; bilmemizin de ilişkiler açısından önemi yoktur. Bu nedenle kadın erkeğe tabi olmalıdır; erkek de kadına sahip çıkmalı; sevgi ve şefkat göstermelidir. Kadın erkek ilişkisi tamamlayıcı bütünleyici olmalıdır. Somut sembollerle anlatmak istersek ben bu birlikteliği tencere kapak ilişkisine benzetiyorum. Zaten halk arasında da “tencere yuvarlanmış; kapağını bulmuş “ diye bir tabir vardır ve uyumlu olan böyle bir ilişkiyi bundan daha güzel anlatmak mümkün değildir.

 

Çocuklar ise Allah’ın bir lütfu olarak verilen en güzel emanet, mutluluk kaynağımız, en güzel nimettir. Bizi hayata bağlayan, neslimizi devam ettirecek olan; yaratıcıya şükür vesilemiz olan ve hayattaki en önemli sorumluluğumuzdur. Allah acılarını göstermesin; amin.

 

0
0
0
Yorum Yaz