duru güzellik; Yaratı'cının eseri

2012-08-02 12:01:00
duru güzellik; Yaratı'cının eseri |  görsel 1

 

       "Hüner sahibi her sanatkâr, sanatını teşhir etmekle ve sanatının tasavvur ettiği tarzda işlemesiyle ve istediği neticeleri vermesiyle iftihar eder."(Nursi, 30. Lem'a). Allah sevgi ve muhabbetinin yansımasını görmek için insanı bir ayna olarak yaratmıştır. hem de kendisine muhabbet besleyecek kapasite ve şuurda yaratmıştır. önce kainatı yaratmış; onun özünden usaresinden dünyayı/arzı yaratmıştır; onun özünden usaresinden de insanı yaratmıştır.  

        Muhakkak biz insanı ahsen-i takvîmde yarattık.”(Tîn, 95/4). insanı yaratırken de her şeyini ve her yerini yerli yerinde; iş ve işlevine uygun yaratmıştır; kendisinden de bir şeyler katmıştır. Mesela gözlerimiz ayak tabanlarımızda, burnumuz eteklerimizde olsa, ağzımız sırtımızda olsa vs. hiç güzel olurmuydu?

       işte bu insan kendisine verilen istidatleri; akıl, şuur, vicdan, mahakeme, muhasebe yeteneklerini olumsuz yönde kullanarak ve Yratıcısını unutarak; O'na olan dostluk ve muhabbetinden vazgeçerek kendisini cehenneme layık hale getirmektedir. "Küfür, mahiyet-i insaniyyeyi yıkar, elmastan kömüre kalbeder."           halbuki karşılık beklemeden bunca özellik, güzellik veren Allah birazcık samimi muhabbet karşılığı sonsuz bir hayat; cennetini; Cemalini vadetmektedir. O asla vadinden dönücü değildir; herşeye de kadirdir; vadetmişse vercektir. biz sadece elimizi açıp istemesini bilelim. vesselam.


foto Kaynak : hayalcikerata.blogcu.com

 

0
0
0
Yorum Yaz