GÖNÜLLERİN FETHİ 1

2014-03-06 22:29:00

GÖNÜLLERİN FETHİ 1

2005 SENESİNDE HASTANEDEN BİR GURUB ARKADAŞ VE BİR KAÇ ESNAF ORTAASYAYA GİDİYORDU.  BEN DE GRUBA KATILARAK İLK YURT DIŞI SEYAHATİMİ ATALARIMIZIN GELDİĞİ TOPRAKLARA YAPMA FIRSATI BULMUŞTUM. SEYAHATİN TÜMÜNÜ BURADA ANLATMAK MÜMKÜN OLMAZ. AMA ORADA ŞAHİT OLDUĞUM BAZI OLAYLAR HAKİKATEN ÇOK FARKLIYDI.

KAZAKİSTAN YAKLAŞIK TÜRKİYE’NİN 4 KATI BÜYÜKLÜKTE, 17 MİLYON NÜFUSLU TİPİK BİR ORTA ASYA ÜLKESİ. HAZARDAN ÇİN SINIRINA KADAR 3-3,5 SAAT UÇAKLA AYNI TOPRAKLARDA UÇUYORSUNUZ. HER YER BİLDİĞİN KONYA OVASI GİBİ, UÇSUZ BUCAKSIZ ÇORAK STEPLER DOĞUDA TANRI DAĞLARI İLE SONLANIYOR.

YARI TÜRK, YARI RUS, YARI HİNT-ARAP-ACEM KÜLTÜRÜ ETKİLERİ VE ESİNTİLERİ VAR. YABANCILARIN CİRİT ATTIĞI, KAZAKLARIN KAYGIYLA BAKTIĞI BİR ORTAM OLUŞMUŞ. 1 MİLYON KİLOMETRE KARADEN FAZLA BUĞDAY EKİMİ, BUNUN ÜÇTE BİRİ KADAR PAMUK EKİMİ YAPILAN; ALTI MADEN DEPOSU OLAN BİR ÜLKE…

BİZ GÜNEYDE İKİ EYALET OLAN ALMATI VE ÇİMKENTİ GÖRDÜK.  O ZAMAN BURADA 5-6 TÜRK OKULU VE İKİ TÜRK ÜNİVERSİTESİ VARDI. ORADAKİ GÖNÜLLÜLERİN FEDAKÂRLIKLARINI ANLATMAK VE ANLAMAK MÜMKÜN GÖZÜKMÜYOR. GİTMEK VE GÖRMEK LAZIM DİYE DÜŞÜNÜYORUM.  YAŞADIĞIIZ OLAYLARDAN MİNİK İKİ ÜÇ KESİT ANLATMAK İSTİYORUM.

KAZAKİSTANDA OKULLAR YANINDA ÇOKCA SAHABE KABİRLERİ VAR. TARİHİ YERLER YANINDA ORALARI DA GÖSTERDİLER. ÇOK SADE, GÖSTERİSSİZ, TEMİZ MEKÂNLAR; MÜTEVAZI KABİRLER VARDI. GİTİİĞİMİZ YERLERDE BİRER FATİHA OKUYORUZ, DUALAR EDİYORUZ. REHBERLİK YAPAN ÇOCUKLAR OKUL ÖĞRETMENLERİ VE YÖNETİLERİYDİ. HEP YANIMIZDA DURDULAR SANKİ GÖZLERİMİZİN İÇİNE BAKARAK BİR DEDİĞİMİZİ İKİ ETMEDİLER.

YİNE BİR SAHABE KABRİ BAŞINDAYDIK. ZİYARETCİLER DAĞILDI FOTOGRAFLAR ÇEKİYORLAR, DUA EDİYOELER; REHBERLERİMİZ DE BİLDİKLERİ KADARI İLE TARİHİ BİLGİLER VERİYORLARDI. KISACA BİZE ANLATILAN SAHABE KOMUTANLARDAN BİRİNİN BAŞINDA FATİHA OKUYORDUK. BİRDEN REHBERLİK YAPAN ÖĞRETMENLERDEN BİRİ İLE GÖZGÖZE GELDİK. ANLATIRKEN BİR YAKINI, BÜYÜĞÜ GİBİ SAYGI VE HÜRMETLE ANLATIYORDU. BİR KABRİN İÇİDEKİNİ DÜŞÜNDÜM BİR DIŞINDAKİNE BAKTIM, SANKİ AYNI KİŞİ GİBİYDİLER. HAYIR OLAMAZ DİYORDUM İÇİMDEN BU ÇOCUK DAHA GENÇ VE SAKALI FALANDA YOK; UHREVİLİK İDDİASİDA YOKTU. AMA BİR ORAYA BİR DİĞER TARAFA TEKRAR TEKRAR BAKTIM AYNI İDİLER. BEDENEN FARKLI VE RUHEN TEK YUMURTA İKİZ KADAR AYNIYDILAR. SONRA GELELİ BERİ TÜM HAL VE HARAKETLERİ GÖZÜMÜN ÖNÜNDEN GEÇTİ GERÇEKTEN ARALARINDA ZAMAN DIŞINDA BİR FARK DA YOKTU.

SONRA DIŞARI ÇIKTIM; TÜRKÇE KONUŞAN BİR GRUP GÖRDÜM. FAKİR KÖYLÜLER GİBİ GÖRÜNÜYORLARDI AMA MEDENİ CESARETLERİ OLDUKCA FAZLAYDI. AKLIMA İLK ÖZBEK OLACAKLARI GELDİ. SELAM VERİP KONUŞMAYA BAŞLADIK. AHISKA TÜRKÜ İMİŞLER 1944 TE SÜRGÜN GELMİŞLER! ASLINDA BUNU BİLEN VE YAŞAYAN İÇLERİNDE BİR İKİ KİŞİ KALMIŞTI. AMA GÖRÜNEN O Kİ VALİZLARİ HAZIR GERİ DÖNMEK İÇİN TREN BEKLİYORLAR GİBİYDİ. AHISKA TASVİRLERİ DE CENNETİ ANDIRIYORDU.

0
0
0
Yorum Yaz