GÖNÜLLERİN FETHİ 2

2014-03-06 22:31:00

GÖNÜLLERİN FETHİ 2

… O AKŞAM BİR YERDE BİZİ İZZET İKRAM İÇİNDE AĞIRLADILAR. AKŞAM OKULUN ÜSTÜNDEKİ MİSAFİRHANEDE KALABİLECEĞİMİZ SÖYLENDİ. BU BİZİM İÇİN ÇOK İYİ OLDU. ÇÜNKÜ ZARURET DERECESİNDE HERŞEYE İHTİYAÇLARI VARDI. BİZ DE OTELE VERECEĞİMİZ PARALARI BURADA BİR İHTİYAÇLARINI GÖRÜR DİYE SEVİNDİK. YEMEKTEN SONRA OKULDAKİ TÜRK ÇALIŞANŞAR VE BAZI KAZAK ÇALIŞANLAR, ÖĞRENCİLER DE DAVET EDİLMİŞLERDİ. GİDEN GELENLERLE BİRLİKTE 25-26 KİŞİ KADARDIK.

SAAT DOKUZ GİBİYDİ ÇAY SERVİSİ BAŞLADI. KONUKLAR VE EV SAHİPLERİ TEKER TEKER KENDİLEİNİ TANITTILAR. BİR TÜRK ÖĞRETMEN SAZ ÇALDI BİR KAÇ TÜRKÜ VE BİR KAÇ DA İLAHİ SÖYLEDİ; ÇOK DUYGULANMIŞ GÖRÜNÜYORDU, SÖYLERKEN ZORLANIYORDU.

BİR KAZAK ÖĞRENCİ ÇIKTI KONUŞMA YAPTI. O OKULDAN MEZUN OLMUŞ ŞİMDİ ORADA GÖREVLİYMİŞ. KONUŞMAYA BAŞLAMASINDAN BEŞ DAKİKA GEÇMEMİŞTİ Kİ GÖZLERİNDEN YAŞLAR BOŞANMA BAŞLADI. KARŞILIKSIZ VERME KÜLTÜRÜNÜN HANGİ FELSEFEYE, YA DA İNANCA DAYANDIĞINI SORUYORU, ISRAR EDERCESİNE. KONUŞMASINI TAMAMLAYAMADI, GRUPTAKİLERİN DA GÖZLERİ YAŞARMIŞTI. FOTOGRAF MAKİNEMİ ÇIKARDIM ETRAFIMA BAKTIM! BURADA FOTOGRAF ÇEKMEK EDEPSİZLİKMİŞ GİBİ GELDİ BANA; BIRAKTIM.

SONRA BİR TÜRK ÖĞRETMEN ÇOK KISA BİR KARŞILIK KONUŞMA YAPTI. SESSİZCE AĞLAYANLARIN SAYISI HIZLA ARTMAYA BAŞLADI. ALLAHTAN KONUŞMA KISA SÜRDÜ. SONRA BİR KAZAK ÖĞRETMEN KISA BİR DEĞERLENDİRME YAPTI. GÖZYAŞLARI ARALIKSIZ DEVAM EDİYORDU. BELKİ BİR KAÇ KİŞİ KALMIŞTI GÖZYAŞİ DÖKMEYEN. UZUNCA SÜREDİR KAZAKİSTANDA GÖREV YAPAN BİR TÜRK ÖĞRETMEN SÖZ ALDI. BEN KENDİMDEN BİR ŞEY SÖYLEMEYECEĞİN DEDİ. ÇEKETİNİN İÇ CEBİNDEN BİR MEKTUP ÇIKARDI. BİR KAZAK KIZ ÖĞRENCİNİN MEKTUBUYDU. ÖĞRETMEN MEKTUBUN SEKİZ SAYFA OLDUĞUNU AMA DAHA ŞİMDİYE KADAR BİR DEFA DA HEPSİNİ OKUMANIN MÜMKÜN OLMADIĞINI AÇIKLADI. BAŞLADI OKUMAYA:

KAZAK ÖĞRENCİ OKULU BİTİRDİKTEN SONRA İLK TAYİNİNDEN BAHSEDİYORDU. İLK OLARAK KENDİSİNE AFGANİSTAN DA ÇATIŞMA BÖLGESİNDE GÖNDERECEK ÖĞRETMEN BULUNMADIĞI, OKULUN ÖĞRETMENSİZ KALDIĞI SÖYLENMİŞTİ. AİLEME SORAYIM CEVAP VERİRİM DEMİŞ VE GİTMİŞ. ERTESİ GÜN AİLESİ İLE HELALLEŞEREK VALİZİNİ ALIP GELDİĞİ AMA ABİLERİNİN ONU KAZAKİSTANDA KUZEY EYALETLERİNDE BİR YERDE GÖREVLENDİRDİKLERİNİ ANLATIYORDU. KENDİ GİTTİKLERİ YERLERE ONU GÖNDERMEYE KIYAMADIKLARINI ANLATIYORDU…

ÖĞRETMEN MEKTUBUN SADECE ÜÇ SAYFASINI AĞLAYARAK OKUYABİLDİ. MEKTUP UZUNDU AMA İNSANLARIN VİCDANLARI YUFKAYDI. HERKESİN BAŞI ÖNÜNE DÜŞMÜŞ SESSİZ SESSİZ GÖZYAŞI DÖKÜYORDU. KİMSENİN KONŞACAK DURUMU YOKTU. BU HAL BİRBUÇUK İKİ SAAT KADAR SÜRDÜ. HÜZÜN VE SEVİNÇ BİR ARADAYDI. BU KADAR TOPLU VE UZUN GÖZYAŞI BEN BAŞKA BİR YERDE GÖRMEDİM. YÜZYILLAR SÜREN BİR HASRETİN BULUŞMASI GİBİYDİ. ZATEN DE ÖYLEYDİ.

…ERTESİ GÜN YESİ/TÜRKİSTAN ŞEHRİNDE HOCA AHMET YESEVİ HAZRETLERİNİN KÜLLİYESİNE (TÜRBESİNE) GİDİNCE OLANLARI YAVAŞ YAVAŞ KAVRAMAYA HENÜZ BAŞLAMIŞTIM. DOĞU ROMANIN MİRASININ NASIL BİR ORTA ASYA KAVMİNE KALDIĞINI; BİZİM DE ATALARIMIZDAN VE DEĞERLERİMİZDEN NE KADAR UZAKLAŞTIĞIMIZI.

DÖNÜŞTE UÇAKTAN ORTA ASYA STEPLERİNE BAKARKAN STEPLER ARTIK ÇORAK GÖRÜNMÜYORDU; SANKİ 5 GÜNDE İKLİM DEĞİŞMİŞTİ; HER YER GÜLLÜK GÜLÜSTNALIKTI; TIPKI BİN YIL ÖNCE BIRAKTIĞIMIZ GİBİ.

0
0
0
Yorum Yaz