HAŞHAŞİLER VE HAŞHAŞİLERDEN MEDET UMANLAR

2014-01-20 03:49:00

HAŞHAŞİLER

         SELÇUKLULARIN FARS TOPRAKLARINI ELE GEÇİRMESİ İLE VARLIĞI İYİCE ZAYIFLAMIŞ OLAN FARİSİLER SELÇUKLUYA TABİ OLDULAR. SELÇUKLULAR HEM TURANİ BİR KAVİM, HEM DE MÜSLÜMAN VE HANEFİ MEZHEBİNDENDİ. BUNUNLA BİRLİKTE İRANİ KAVİM OLAN FARSLAR MÜSLÜMAN VE ŞİALIĞIN ÇEŞİTLİ KOLLARINA BAĞLI İDİLER. TÜRKLERİN MÜSLÜMAN OLMASI VE SELÇUKLULARIN DÜNYA DEVLETİ OLARAK ORTAYA ÇIKMASI TURANİ KAVİMLER İÇİN BİR RÖNESANSTI. FARİSİLERİN İLERİ GELENLERİ BROKRASİDE YERLERİNİ ALALRAK BU TÜRK İSLAM DEVLETİNE HİZMET ETMİŞLERDİR.

      ASLINDA ÇAĞDAŞ OLAN NİZAMÜLMÜLK, ÖMER HAYYAM VE HASAN SABBAH FARİSİLERİN İLERİ GELENLERİNDENDİR. SELÇUKLULAR BUNLARI YETİŞTİRİP FARS TOPLUMU İLE İLİŞKİLERİNDE GÖREV ALMALARI YÖNÜNDE ÇABA GÖSTERMİŞLERDİR. İLK BAŞLARDA SELÇUKLUYA TABİ OLAN ZAMANIN FARİSİ ENTELLEKTÜELLERİNDEN BU ÜÇ ZATTAN NİZMÜLMÜLK DEVLETE SADIK VE NİZAMA KATKI VEREN BİRİ OLARAK DEVAM ETMİŞ İLERLEYEN ZAMANLARDA DA HASAN SABBAHCA İHANETLE SUÇLANARAK SUİKASTLA ÖLDÜRÜLMÜŞTÜR. ÖMER HAYYAM SİYASETE MESAFELİ KALMIŞ, ASTRONOMİ, MATEMATİK VE EDEBİYATA AĞIRLIK VERMİŞTİR.

        HASAN SABBAH İSE "EMİRE ZERRAB" İSİMLİ İSMAİLİ MEZHEBİNDEN OLAN HOCASI! NIN TELKİNİ İLE KENDİSİNİ YETİŞTİREN SELÇUKLUYA İSYAN ETMİŞ, FASRİSİ UNSURİYETCİLİĞİNİ SAVUNMUŞ; ASİ OLMUŞ, DAĞLARA ÇIKMIŞ; EN SON DA ALAMUT KALSINI KARARGAH YAPARAK SUİKAST TİMLERİ İLE SELÇUKLU İLERİ GELENLERİNİ KATLETMEYE BAŞLAMIŞTIR. BÖYLECE SELÇUKLUNUN ZAYIFLATILMASINA ÇALIŞMIŞTIR. BU AKIM ZAMANLA SURİYE VE MISA KASAR KABUL GÖREN BİR MEZHEBE DÖNÜŞMÜŞTÜR.

DOĞUDAN GELEN MOĞOL AKINLARI SELÇUKLULARI DAĞITIRKEN ALAMUT KALASİNDEKİ HASAN SABBAH VE TERÖRİSTLERİ DE NASİBİNİ ALMIŞ VE DAĞILMIŞLARDIR. SURİYE MISIRDAKİ KOLLARI DA MEMLÜKLÜ SULTANI BAYBARS TARAFINDAN DAĞITILMIŞLARDIR. DAĞILAN BU ŞİA KOLU HAŞHAŞILER HAŞHAŞ KULLANMAMIŞ OLABİLİRLER. ANCAK FARİSİ MİLLİYETCİLİĞİ VE ŞİALIĞIN KOLU SAYILAN İSMAİLİYE MEZHEBİNİ HER GİTTİKLERİ YERDE YENİDEN CANLANDIRMAYA ÇALIŞMIŞLARDIR. BU MEZHEBİ SİSTMELEŞTİREREK AYAKTA TUTMAYA ÇALIŞMIŞLARDIR.

      BUGUN İSE YAPILAN YAKIŞTIRMALAR KASITLI OLARA VE KAFA KARIŞTIRMAK AMACIYLA YAPILMAKTADIR. ÇÜNKÜ HAŞHAŞILER SUNNİ İSLAMA KARŞI KENDİNİ SAVUNMAK AMACIYLA KURULMUŞ ŞİALIĞI SAVUNANLARIN ASİ BİR KOLUNDAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR. ŞİMDİLERDE HAŞHAŞİ YAFTASI YAPIŞTIRILMAYA ÇALIŞILANLARIN ŞİALARLA VE KOLLARI İLE HİÇ BİR İLİŞKİLERİ YORTUR, OLMAMIŞTIR, BİRBİRİLERİNE RAKİP BİLE SAYILABİLİRLER. BU SÖYLEMİN SAHİPLERİNİN ONLARLA İLİŞKİLERİ ÇOK DAHA FAZLADIR. 

 

 

0
0
0
Yorum Yaz