İHVANIN İHVANLARI

2014-02-15 10:28:00

İSLAMIN DÖRT KUTBU

TARİH BOYUNCA İSLAMIN DÖRT BÜYÜK EKOL VEYA MERKEZDEN ŞEKİLLENDİĞİ GÖZLENMİŞTİR. İHVAN NAMI DİĞER MÜSLÜMAN KARDEŞLER İSLAMIN DÖRT KUTBUNDAN BİRİDİR, KÖKENİ SEYYİD KUTUPLARA DAYANIR. ARAP İSLAMI OLARAK DA BİLİNİR. DÜŞÜNCE YÖNÜNDEN TÜMDEN GELİMCİ BİR YAKLAŞIMA SAHİPTİR. İSLAMIN TOPLUMA YUKARIDAN AŞAĞI YERLEŞTİRİLECEĞİNİ SAVUNMAKTADIR. BU AÇIDAN BAKILDIĞINDA ANADOLU İSLAM EKOLÜNE VE BEDİÜZZAMANA TERSTİR. İMANİ NOKTADA HER İKİ GRUP DA EHLİ İSLAMDIR.

ÇÜNKÜ BEDİÜZZAMAN 1911 DE SİYASET YOLUNU TERK EDEREK İMAN KURTARMA YOLU İLE HEM FERTLER, HEM DE AŞAĞIDAN YUKARI TOPLUM KURTULUR DÜŞÜNCESİNDEDİR. ANADOLUDAKİ DİĞER NAKŞİ GELENEĞİNDEN GELEN CEMAAT VEYA TARİKATLAR DA BENZER DURUMDA DIRLAR.  ANADOLU İSLAMINA ILIMLI İSLAM İFTİRASI ATILMAKTADIR. OYSA İSLAMIN ÖZÜ ZATEN ILIMLIDIR; İSLAM SELAMAT DİNİDİR. EHLİ İSLAM YOLU İMAMI AZAMIN YORUMLARINA YAKINDIR; KISMEN İMAMI ŞAFİNİN TAKİPCİSİDİRLER.

İSLAMDA Kİ DİĞER İKİ EKOL TARTIŞMALIDIR. BİRİ SUUDİLERİN BAŞINI ÇEKTİĞİ VAHHABİ EKOLÜ OLUP İSLAMIN TEFRİT KOLUNU OLUŞTURUR. SÜNNETİ HAFİFE ALAN İSLAMI ARAP MİLLİYETCİLİĞİ İLE HARMANLAYAN BİR YAPIDIR. TAASSUBİ YANLARI DA VARDIR. TAMAMEN SİYASİ BİR ALGILAMA SÖZ KONUSUDUR. 

FARSLARIN AĞIRLIKLI KABUL ETTİĞİ ŞİALIKTA İSE İSLAM DIŞI ZORLAMA YORUMLAR İSLAMA KATILARAK OLUŞTURULMUŞTUR. MOLLALARIN TEKELİNDEDİR, KENDİLERİNDEN BAŞKALARINI MEŞRU GÖRMEYEN BU YAPI ASLINDA İSLAMIN İFRATINI TEMSİL EDER HALE GELMİŞTİR. ALİ DIŞINDAKİ HALİFELER VE HZ AYŞE'YE KÜFÜR ETMEYİ BİLE İBADETİN İÇİNE SOKACAK KADARFİTNEYE DÜŞMÜŞLERDİR. BİR ÇOK KONUDA 4 HAK MEZHEPTEN DE UZAKLAŞMIŞTIR, MEŞRULUĞU TARTIŞILIR HALE GELMİŞTİR.

 

0
0
0
Yorum Yaz