TASARRUF

2013-11-04 15:30:00

TASARRUF

HEP KRİZLER ANLATILIYOR. DEĞİŞİK BAKIŞ AÇILARI İLE TANIMLAR YAPILIYOR; RKURTULUŞ REÇETELERİ  YAZILIYOR.  ESKİNİN CESUR EKONOMİSTLERİ KORKARAK KONUŞMAYA BAŞLIYORLAR HATTA SUSMAYI TERCİH EDİYORLAR. BİRAZ DAHA SAMİMİ OLANLAR GÜNAH ÇIKARMAYA BAŞLIYORLAR: "BİZ NEREDE HATA YAPTIK" KABİLİNDEN SÖYLENMEYE BAŞLIYORLAR.

BİZ BURADA VİCDANIMIZIN SESİNİ DİNLEYEREK, DAHA KRİZ YOKKEN KRİZ REÇETESİ ÜRETİYORUZ; KRİZLERE KARŞI BİR NEVİ AŞILAMA YAPIYORUZ.  BİLİYORUZ Kİ KAİNATTA İŞLEYEN SİSTEMİN BİNLERCE PARAMETRELERİ; ETKENLERİ , BELİRLEYİCİLERİ VARDIR. BUNLARIN BİR KISMI İNSAN ELİYLE KONTROL EDİLEBİLİRKEN BİR KISMI DA MAKRO BOYUTTA İLAHİ DÜZLEMDE KONTROL EDİLMEKTEDİR. BİZ İSE KONTROL EDEBİLDİĞİMİZ ETKENLER ÜZERİNDEN ÖNGÖRÜLERDE BULUNUR; GELECEK TAHMİNLŞERİ YAPAR; İŞLERİMİZİ BU TAHMİNLERE GÖRE YÖNLENDİRİ   VE YÖNETİRİZ.

DÜNYADA  SON ON YILDAKİ KRİZLERİ ELE ALACAK OLURSAK KRİZ SEBEBİ OLARAK  FİSRAF, FAİZ  VE ÖNGÖRÜLEMEYEN UZAMIŞ VADELİ SATIŞLAR OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLİRİZ.   KRİZLERİN EN ETKİLİ İLACI  İSE TASARRUF; İKİTSAT ETMEK, İKTİFA ETMEKTİR; YETİNMEKTİR. HER NE DURUMDA OLURSAK OLALIM  DEĞİŞEN DÜNYADA ŞARTLARIN  DEĞİŞEBİLECEĞİNİ ,  YENİ DURUMDA DESTEĞE İHTİYAÇ DUYABİLECEĞİMİZİ UNUTMAMALIYIZ. BÖYLE KARA BİR GÜNDE KENDİMİZE YARDIM EDEBİLMEK İÇİN İYİ GÜNLERDE TASARRF ETMELİYİZ; İHTİYAT AKÇELERİ AYIRMALIYIZ.

TASARRUF BİR KAÇ YOLLA YAPILABİLİR: ZAMANDAN TASARRUF, ENERJİDEN TASARRUF,  ÜRETİMDEN TASARRUF, SARFİYATTAN YANİ HARCAMADAN TASARRUF.  HARCAMADAN TASARRUF YA NAKDİ  ELDE TUTMAK SEKLİNDE YA DA ELİMİZDE VAR OLANI DAHA UZUN KULLANARAK; EKONOMİK ÖMRÜNÜ UZATARAK YAPABİLİRİZ. NAKİT TASARRUFLAR ASGARİ %4 OLMAK ÜZERE % 15 LERE KADAR ÇIKAN ORANLARDA YAPABİLİRİZ.  BURADA DAHA ÇOK TASARRUFU VURGULAMAK İSTEDİK; BİR BAŞKA YAZIDA DA İSRAF  ÜZERİNDE DURABİLİRİZ.

0
0
0
Yorum Yaz