ÜÇAYLAR VE KANDİLLER

2012-05-21 12:39:41

Arınma, bağışlanma ve ibadette yoğunlaşma ayları olarak bilinen üç aylar 22 Mayıs Salı günü başlıyor. Perşembe günü Regaip Kandili, 16 Haziran'da ise Miraç Kandili..

Allahümme bârik lenâ fi Recebe ve Şa'bane ve bellığnâ Ramazân.Manası:"Allah'ım, bizim için Recep ve Şaban aylarını bereketli kıl ve bizi Ramazan'ı Şerif'e ulaştır.

 

 

Sevban (r.a)'dan rivayet edilen bir hadiste şöyle geçiyor: "Resülüllah (s.a.v) ile yürüyorduk. Bir kabristana uğradık. Orada Allah Resulü (a.s) biraz durdu ve şiddetli bir şekilde ağlayıp, bana dönerek şöyle dedi:

"Ey Sevban! Burada yatanlar azap görmekte idiler. Allah'a dua ettim de, onların azaplarını hafifletti. Ey Sevban! Eğer bunlar Recep ayında bir gün oruç tutsalar ve onun bir gecesini ihya etselerdi, kabirlerinde azap görmeyeceklerdi."

"Ey Allah'ın Resülü! Bir gün oruç ve bir gecenin ihya edilmesi ile mi, onlardan bu kabir azabı önlenecekti?

"Evet, Ey Sevban! Beni Hak Peygamber olarak gönderen Allah'a yemin ederim ki, kadın erkek herhangi bir müslüman, Recep ayında bir gün oruç tutar veya bir gecesini ihya eder, sırf bunu Allah rızası için yaparsa, Allah ona gündüzü oruçlu, gecesi kıyamlı geçen bir senelik ibadet sevabı ihsan eder."

 

 

 

0
0
0
Yorum Yaz