ZAMAN BOYUTU; SERMAYE

2011-04-21 10:45:00
ZAMAN BOYUTU; SERMAYE |  görsel 1

 

İŞİMİZ ŞİMDİ İLEDİR.; ZAMAN BİZEDİR.

 

Geçmiş geride kalmıştır, Gelecek gelmemiştir,Elimizde şimdi/şuan vardır.

         Şimdi, bizim ana sermayemizdir. Ve her şey ona endekslidir. Geçmişe ve geleceğe irade etmek mümkün değildir. Geçmiş ve gelecek arasında ki insanoğlu geçmişi yaşayıp öğrenerek elde ettiği tecrübelerle/birikimlerle geleceği tahmin eder ve şekillendirmeye çalışır. Zaman ise görecelidir. Başka boyutlarda farklı akmaktadır. Başka boyutlarda geçmiş, gelecek olmayabilir. Yine zaman hızla ilgilidir. Henüz tam olarak test edilmese de pozitif bilimin öngörülerine göre hız zamanla ters orantılıdır.

Kuranda birkaç yerde zamanın farklı aktığına dair işaretler vardır. Bir yerde bizim zamanımıza göre 1.000 yılın bir gün olduğundan, bir diğer yerde de bizim zamanımıza göre 50.000 yılın bir gün olduğu ifade edilmektedir. Bu ifadeler zamanın göreceli olduğunu desteklemektedirler. Yine bu ifadeler belki başka varlıkların zamanları olup onların hızlarına göre bizimkine benzer bir ömür ölçüsü olabilmektedirler.

        Beşer geçmişe müdahale edemediği için geçmişe takılmamalıdır. Ancak geçmişi bilgi ve birikimlerinden tecrübî olarak faydalanabileceği bilgiler olarak kullanmalı; kurallarına/prensiplerine, ölçülerine eklemelidir. Geçmişin yasını tutmayı da mümkün olduğunda kısa tutmalıdır.

     Gelecek ise henüz gelmemiştir. Bizim için geleceği de bir varsayımdan ibarettir. Geleceğe hazırlanılmalıdır; kendimizi hazırlamalıyız; ancak vesvese yapıp da gelecek kaygılarını derinleştirmemeliyiz. Belki de gelecekte olacak olanlar bizim öngördüklerimiz gibi olmayacaktır. Belki de bizim için gelecek hiç olmayacaktır. Yaşanmayacak acıları tatmak veya yasını tutmak ne kadar da anlamsızdır.

0
0
0
Yorum Yaz